HEMEN ARA: +90 545 504 06 66

Blog

En güncel içerikler ve haberler

Antik Cami Pencereleri ve Modelleri

Cami pencereleri modelleri, yüzyıllardan beri gelişen ve birçok motifler ile beraber mükemmel bir görüntü oluşturan modelleridir. Antik cami pencereleri yöre boncukları gibi değerli taşlar, parlak renkli camlar gibi pek çok materyal ile süslenmiştir. Cam kaplamalar, cam eserleri ve bu cam eserlerinin yapım teknikleri açısında özellikle cam endüstrisini harekete geçirmiş ve cami yapımında güzel yapıtlar kullanılmıştır.

Camın keşfi ile beraber Müslümanların ibadeti için yapılan muhteşem cami yapıtlarında birçok süsleme kullanılmıştır. Özellikle Türkiye’deki camiler yapımında antik cami pencereleri sıkça kullanılmıştır. Camilerde göze çarpan süslememeler birçok renkli cam modelleri ile günümüze kadar gelmiş ve yüzyıllarca bu cam modelleri birçok model ile beraber karşımıza çıkmıştır. Antik cam tarihi bakıldığı zaman en güzel camlar, camilerde kullanılmıştır. Cam fiyatları konusunda kesinlikle malzemeden kaçınılmamış ve en güzel malzemeden üretilmiştir.

Tarihi Camilerin Cam Modelleri

Osmanlı’da pencere cami yapımı özellikle ilgi gösterilmiştir. Bu ilgi ile beraber pencere dekorları yüzyıllarca ismini duyurmuş ve hala günümüzde gelmiştir. Sadece Osmanlı dönemi değil ondan öncesi dönemlerden kalan cami modelleri günümüze kadar ulaşmıştır. Bu yapıtlardan birisi Kilis camileri arasında bulunanUlu Cami’de pencere tasarımı ile oldukça popülerdir. Aynı şekilde İzmir camileri günümüze kadar gelmiş ve camlarındaki dayanıklılık ve eşsiz motifleri ile birlikte insanlar bu antik camiler de ibadetlerini sürdürmektedirler.

Cami yaptırmak isteyen kişiler bilinen en eski cam malzeme nedir hakkında bilgi sahibi olmak isterler bunun sebebi de eski camilerin camlarının günümüze kadar gelmesi ve dayanıklılığıdır. En eski cam malzemesi ise Mısır bölgesinde bulunan cam boncuklarıdır.

Tarihi camilerin isimleri ve eşsiz mimarisi ile göz alan bazı camiler, Ayasofya Camii Fatih Camii, Eyüp Sultan Camii, Sultanahmet Camii, Aliağa Camii, Dolmabahçe Camii, Süleymaniye Camii ve ayrıca modern yapıda yapılan Camii modelleri ise, Şakirin Camii, Marmara İlahiyat Camii, Taksim Camii gibi Tarihi camiler isimleri yanında modern camilerde ülkemizde çok fazla bulunmaktadır. Türkiye bölgesinde yapılan tüm cami camları da tüm antik camilerde olduğu gibi yeni yapılan cami yapıtlarında da kullanılmaktadır.

Yukarı kaydır