HEMEN ARA: +90 545 504 06 66

Blog

En güncel içerikler ve haberler

Cami işleri: Cami Süslemelerinde Hangi Sanatlar Kullanılır

Cami süslemelerinde yıllardan beri gelen süsleme teknikleri kullanılmaktadır. Yüzyıllardan beri günümüze kadar gelen cami süslemeleri Camilerin duvarları, avizeleri ve en önemli parçalarından olan cam süsleri özellikle dekor alanında en çok sevilen kısımlardır. Cami süslemeleri birçok alanda olmakla beraber en çok kullanılan ve en çok sorulardan biri olan cami süslemelerinde hangi sanatlar kullanılır konusunda şu tarz süslemeler özetlenmiştir,

  • Türk süsleme sanatı ve hat yazıları
  • Kabartma usulü barok işlemeleri
  • Kalem işi duvar ve tavan süsleme işleri
  • Nakkaş işlemeleri

Gibi daha birçok cami süslemesinde kullanılan işlemeler ile beraber sadece camilerde değil birçok yapı içerisinde de kullan süslemelerdir. Ayrıca camilerde oldukça popüler olan ve bunun yanında renkli camlar gibi birçok cam modelleri cami pencereleri üzerinde rahatlıkla kullanılabilir. Diğer birçok kullanılan cami süsleme ise nakkaş süslemedir. Nakkaş cami süsleme sanatına verilen isimdir. Nakkaş süsleme için öncelikle yapılacak zeminin pürüzsüz olması gerekmektedir ve en çok kullanılan süslemelerdendir.

Cami Süslemeleri Nelerdir?

Camileri ve ibadet alanlarını bu kadar özel yapan süslemeler ile beraber insanlar ibadetlerini bu görkemli yapılar içerisinde yaparlar. Cami süsleme alanında kullanılan önemli malzemeler olmaktadır. Özellikle en sık olarak kullanılan vitray cami süsleme sanatına verilen isimdir. Vitray süslemeler ile camiler özelleştirilmektedir. Vitray süslemelerin yanı sıra cami duvar yazıları gibi süsleme araçları da günümüzde sıkça kullanılmaktadır.

cami süslemelerinde hangi sanatlar kullanılır/ Cami içerisinde önemli olan süslemelerden biriside cam süslemeleridir. Cam süslemeleri Renkli camlar, Çift camlar, Kristal camlar, Empirme camlar gibi pek çok model bulunmaktadır. Pencere camı süsleme konusunda camiler için pek çok model ve çeşitler bulunmaktadır. Aynı zamanda cam modelini Osmanlı tarihi zamanındaki gibi yapmak isteyenler bu cam süslemeleri hakkında usta kişiler ile görüşebilirler.

Cami Pencere modelleri bakıldığı zaman birçok farklı türde camları içermektedir. Bu cam süslemeleri de kendi içerisinde farklı farklı özelliklere sahip olmaktadır. Süslemelerde önemli bir yere sahip olan bu cami pencereleri aynı zamanda, camiye ibadete gelenler için birçok avantajları bulunmaktadır, bu sayede ibadetler yerine gelmektedir.

Yukarı kaydır