HEMEN ARA: +90 545 504 06 66

Blog

En güncel içerikler ve haberler

Cami İşleri ve Yapım Aşamaları

Cami İşleri ve Yapım Aşamaları, Camiler tüm Müslümanların ibadet ettikleri kutsal alanlarıdır. Bu sebeple ülkemizde cami yapımları artmakta ve bu müthiş mimari yapılarda insanlar ibadet etmektedirler. İnsanlar Allah için namaz kılmaya gelirler ve isterse toplu isterseler de tek birey halinde camileri günün belli saatlerinde ziyaret edebilmekteler.

Bir çatı altında toplayan cami mimarisi aynı zamanda dayanıklı ve sağlam olmak zorundadır. Birçok insanı kapsayan bu mimariler pek çok kazanın yaşanmaması için kaliteli malzemeler ile beraber cami çizimi konusunda da dikkatli olunmalıdır. Cami yapımı sırasında çalışan ekiplerin profesyonel ve iş becerisinin yüksek olması önemlidir. Yapılacak camilerin inşaatı en küçük detayına kadar planlanmalı ve caminin inşa edilecek alanı incelenerek zemini hazırlanmalıdır.

Cami Pencereleri - KOD : 217
Cami Pencereleri – KOD : 217

Cami yapımı sırasında kazılacak alanlar, kullanılacak zemin, yapı malzemeleri gibi birçok şeyler bu noktada önemli olmaktadır. Camilerin inşaatı sırasında dış cephe, iç cephe gibi olanaklar iyi bir şekilde ayarlanmalıdır. Dekorasyon konusunda, geçmişten günümüze kadar gelen dekorasyonlar incelenebilir ve bu müthiş dekorasyon fikirlerini yapılacak camiler için hazırlayabilirsiniz.

Cami Yapım Aşamaları Nelerdir?

Camiler yapılırken düzgün bir zemin hazırlanmalı ve bu zemin ile beraber caminin içi ve dışı güzel bir dekorasyona sahip olmalıdır. Dekorasyon, tesisat, havalandırma işlemleri gibi birçok önemli detayda kesinlikle atlanmamalıdır. Cami inşaatı yapılırken cami içerisinde kullanılacak ısıtmalar, avizeler, caminin aydınlatması, ses geçirgenliği gibi tüm detaylar cami ustası tarafından belirlenmelidir.

Cami inşaatında en önemli olan detaylardan biride en uygun firmayı seçmektedir. Başarılı ustaları içeren ekipler seçilmeli ve cami inşaatı konusunda titiz çalışmaları gerekmektedir. Eğer cami inşaatı sırasında sorun yaşanırsa bu durum birçok için felaket olabilir. Bu yüzden ilk adım olarak konum seçilmeli ve cami zemini iyi ayarlanmalıdır.

Cami çizimleri kesinlikle profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Bu yüzden profesyonel çizim yapan kişilere ulaşılmalı, malzeme tedarikinde hiçbir şekilde malzemeden kaçınılmaması gerekmektedir. Caminin ses yalıtımı bu noktada önemli olmaktadır. Çünkü içeride ibadet yapan insanların rahatsız olmaması ve temiz hava ile beraber rahat bir ortam oluşturulmalıdır. Cami yapımı sürecinde seçilecek firma bu noktada çok önemlidir.

Yukarı kaydır