HEMEN ARA: +90 545 504 06 66

Blog

En güncel içerikler ve haberler

Cami İşleri Yapan Nakkaş Ustası Nedir, Ne Yapar?

Cami İşleri Yapan Nakkaş Ustası Nedir, Ne Yapar? Nakkaş ustaları camiler, mescitler, türbeler, köşkler, saraylar gibi ve daha birçok yapılarda bulunan kubbeleri, mihrapları ve daha birçok alanları fırçalar ile nakış yapan kişilere denir. Hat sanatını boyalar ve fırçalar ile yansıtan bu kişilere Cami nakaş denmektedir. Nakkaş ustaları oldukça profesyonel bir şekilde camilerdeki kutsal alanlara süslemeler yaparak göz alıcı görünmelerini saplar. Nakkaş ustaları altın varak uygulamaları da yapabilmektedirler. Nakkaş işi ile uğraşan kişiler günümüzde cami yapımlarında cami nakkaş ustası olarak tanınırlar.

Cami İşleri Yapan Nakkaş Ustası Nakkaş tam olarak tanımına bakarsak, her türlü zemine fırçalar ile beraber resim, motif ve hat gibi uygulamalar yapabilen beceriye sahip kişilere denir. Camilerin özelliklerinde kubbelerinde gördüğümüz işlemeler Nakkaş ustalarının işi olmaktadır. Her baktığımızda bizleri büyüleyen bu işlemeler ile cami süslemeleri yüzyıllardır gerçekleşmektedir. Cami süsleme sanatları arasında nakkaş işlemeleri büyük bir önem taşımaktadır.

Nakkaş Ustası Ne Yapar?

Cami İşleri Yapan Nakkaş Ustası Cami işleri konusunda nakkaş ustalarına bakarsak camilerde gördüğümüz nakış işleri ve cami süsleme işlerinde bulunmaktadırlar. Cami yaptırmak isteyen kişiler özel nakkaş ustası ile çalışabilir ve bu kubbeleri özgünleştirebilirler. Nakkaş ustaları barok tarzı işlemeler, kabartma motifleri ile beraber gölgeleme teknikleri ile tüm bu sanatlar birleşir. Bunun sonucunda mükemmel yapılardaki cami eserleri karşımıza çıkmaktadır.

Aynı zamanda geleneksel süsleme konusunda Nakkaş ustaları profesyonel sanatçılardır. Nakkaş ustaları cami içi süslemesi açısından bakıldığı zaman Osmanlı döneminden beri gelen sanatçılardır. Osmanlı döneminde bu sanat çok yaygın ve popülerdi, günümüzde ise el işçiliği ile yapılan bu eserler korunmaktadır. Osmanlı zamanında Nakkaş yapan sanatçılara büyük destek vermiş hatta Nakkaşhane adında bir alan kurmuştur.

Osmanlı devlerinin Nakkaş ustalarına verdiği değeri günümüzde cami tasarımlarına baktığımız zaman cami penceresi ve cam tasarımları ile beraber çok iyi bir şekilde anlamaktayız. Nakkaşlık ilk olarak İran’da çıkar ve sonrasında bu sanat Kanuni Sultan Süleyman tarafından keşfedilerek kendisine bir atölye kurulmasını sağlamıştır. Sonrasında ise Türkiye’de bulunan tarihi camilere bu Nakkaş işlemeleri uygulanmıştır. Günümüzde birçok tarihi camide bu nakkaş işlemelerini görmekteyiz.

Yukarı kaydır