HEMEN ARA: +90 545 504 06 66

Blog

En güncel içerikler ve haberler

Cami Pencereleri

Cami Pencereleri bakıldığı zaman camilerin yapılmasında önem taşırlar. İnsanların ibadetleri sırasında cami içinin düzgün bir şekilde aydınlatılmasını sağlamak ve kullanışlı olması önemlidir. Cami penceresi bu bakımdan önemlidir. Cami penceresi aynı zamanda bakıldığı zaman estetik bir önem taşıması gerekir. Günümüze kadar gelen camiler bakıldığı zaman mimarisi ve eşsiz süslemeleri ile beraber dikkat çekmektedir. Tabi cami penceresi bu noktada oldukça ustalık ve tecrübe gerektirir.

cami pencere nakış

Cami pencerelerinde kullanılan ve özellikle tepe kısımlarında bulunan vitray modeli insanları etkilemektedir. Ustalık isteyen bu şaheserler aynı zamanda cami penceresi çizimi detaylı ve profesyonel olmak zorundadır. Vitray tekniğini bilmek zahmetli bir iştir fakat işin sonucunda yapılan desenler ile beraber dönemin mimari anlayışına göre farklı şekillerde yapılabilmektedir.

Vitray Pencere Nedir?

Vitray sanatı kısaca bakıldığı zaman, güneşten gelen ışınların azlığı veya çokluğu ile değişimler kazanan ışıklı bir sanattır. Vitray pencere en önemli özelliği diğer camlara göre ışık değişimlerinin içeri bölümde aynı kalmamasıdır. Işık değişimleri ile birlikte ağaç dal gibi hareketler cam üzerinde değişik renklerde ve gölgelerde belirmektedir. Cami pencereleri konusunda en çok kullanılan pencereler olmaktadır. Vitray sanatındaki teknik konularda ve Cami penceresi çizimi konusunda teknisyenler bu konuda ilerleme yaşayarak cam konusunda bir adım öne geçmişlerdir ve bu sanat ile beraber manevi değeri olan camiler daha da özelleştirilmiştir.

Diğer bir kullanım ise beton pencere kullanımıdır. Beton pencerelerde dışlık bir pencere bulunması gerekilir. Dışlık pencereler bakıldığı zaman açıklığın dışarı bakan tarafında yüz tarafına monte edilir. Normal pencerelere göre daha sadedir ve üzerine desenler uygulanabilir. Beton pencereler yine mimarisine göre farklı farklı yapılabilmektedir. Alt kısımda bulunan alçı pencereyi koruma görevi üstlenmektedir. Kötü hava şartlarına karşı oldukça kuvvetli bir materyaldir. İç kısmı farklı motiflerle süslenebilmektedir.

Diğer pencere türlerine göre daha sade olan beton pencere birçok yapımda bulunmaktadır. Diğer pencere türlerine göre tek tip olmaktadır. Beton pencere yapım aşamalarını daha detaylı bir şekilde firmamız ile görüşebilir, vitray pencereler hakkında da bilgi sahibi olarak camlarınızı özelleştirebilirsiniz.

Yukarı kaydır