HEMEN ARA: +90 545 504 06 66

Blog

En güncel içerikler ve haberler

Cami Penceresi Nasıl Yaptırılır?

Cami penceresi yaptırılırken cami içerisindeki havanın sirkülasyonunun doğru yapılması önemlidir. Aynı zamanda cami pencerelerine yapılan ısı yalıtımları aynı zamanda enerji tasarrufu sağlamaktadır. Bu konu hakkında ve cami içi süslemesi hakkında cami yaptırmak isteyenler bu enerji tasarrufu konusunda oldukça dikkatlidirler. Pencerelerde ısı yalıtımının önemi şu şekilde özetlenebilir,

  • Cami penceresi yapılırken mutlaka ısı kontrol sağlayan camları seçmek önemlidir. İnsanlar cami içerisinde ibadetlerini rahatlıkla yerine getirmeliler.
  • Cami içerisinde yaz kış rahat bir ibadet deneyimi için kış aylarında olabildiğince soğuk havayı içeri almaması önemlidir.
  • Ses yalıtımının yüksek olması aynı zamanda cami pencere seçimlerinde önemlidir bu yüzden buna göre bir materyal seçilmelidir.
  • Yaz aylarında ise içeriyi olabildiğince ferah tutmanın yanı sıra cami içerisinde sıcak havayı minimum derecede almalıdır.
  • Cami penceresi ve cami süslemeleri ile beraber kullanılacak malzemeler seçilmelidir.
  • Yapılacak olan cami pencerenin boyutu ilk planda önemli olmaktadır. Cam ölçüsü belirlendikten sonra cam ünitesi tipleri konusunda karar vermeniz gerekmektedir. Bu durumda cami penceresi fiyatları artabilmektedir. Bunun için tüm bu olasılıkları bir usta ile planlamalısınız.

Cami pencereleri konusunda atılacak olan adımlar titizlikle belirlenmelidir. Aynı zamanda cami pencerelerinde geleneksel süsleme gibi özel teknikler kullanılacaksa bunlarda göz ardı edilmeden cam motifleri yapılmalıdır.

Cami Penceresi Yaptırılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cami yapımı sırasında bu anlattıklarımız üzerinden bir fiyat planlaması yapılabilmektedir. Bunun yanın da cami süsleme sanatları ve camlarda kullanılan lamine kaplamalar özellikle cami gibi büyük yapıtların camlarının kırılmasını önleyerek, daha dayanıklı hale getirilmektedir. Cami işleri sırasında yapılması gereken bu uygulama UV ışınları, güneş ışınları gibi ışınları cami içerisine sokmaz. Cami pencere konusunda dikkat ettiğiniz takdirde cami içerisi karanlık olmaz fakat çok aydınlıkta olmaz.

cami pencere nakış

Kullanılan lamine kaplamalı camlar kullanılacak cami camlarının kalınlığa göre değişiklik gösterebilir. Cam fiyatları konusunda kesinlikle malzemeden kaçınılmaması gereklidir ve en kaliteli malzemeler ile manevi değerini yükseltecek, göz doldurarak malzemeden üretilmelidir. Böylece Türkiye mimarisinde inşa edilen tüm camiler geleneği bozmamalı ve bu ibadet alanları her zaman insanların gözünü almalıdır.

Yukarı kaydır