HEMEN ARA: +90 545 504 06 66

Blog

En güncel içerikler ve haberler

Cami Tezyinat Nedir, Yapılış Amacı Nelerdir?

Tezyinat, kelime anlamına bakıldığı zaman Arapça kökenli donatmak, süslemek gibi manalara gelmektedir. Bu süsleme sanatının ilk yapıtları Orta Asya’dan gelmektedir. Bu süslemeler ile beraber mekanlar sadelikten arındırılarak hareketlendirilmektedir. Camilerde uygulanan süsleme amacı genel olarak Allah’a duyulan sevgi ve heyecan ile yapılır. Birçok insan bu cami süslemelerine hayran kalırken ibadet eden kişiler bu atmosfer içerisinde daha heyecanlı olurlar.

Tezyinat İlk zamanlarda Osmanlı döneminde uygulanan tezyinat uygulaması kullanılmış ve bu camiler harika eserler olarak günümüze kadar gelmiştir. Günümüzde yapılan cami tezyinat ise yine Osmanlı döneminde yapılan cami süsleme sanatları günümüzde bile hala kullanılmaktadır. Cami yaptırmak isteyen insanlar Cami çizimi konusunda profesyonel ekiplere güvenerek harika süslemeler yapılabilmektedir.

Ülkemizde yapılan en güzel cami süslemeleri Osmanlı döneminden öncesine kadar uzanmaktadır. Cami işleri günümüzde hala devam etmektedir. Tarihi camiler ve eşsiz mimarisi ile göz alan bazı camiler, Ayasofya Camii Fatih Camii, Eyüp Sultan Camii, Sultanahmet Camii, Aliağa Camii, Dolmabahçe Camii, Süleymaniye Camii gibi çok bilinen camilerdir ve ayrıca modern yapıda yapılan Camii modelleri ise, Şakirin Camii, Marmara İlahiyat Camii olmaktadır.

Cami Tezyinat Amacı Nedir?

Cami süslemenin amacı en başta maneviyata verilen değerdir. İbadet alanı olan camide kullanılan süslemeler Allah’a ve tüm kullarına saygı olarak gösterilir. Tamamdır. Tezyinat, İbadet alanlarının olabildiğince güzelleştirilmesi ve göz doldurması sadece camilerde değil birçok ibadet alanlarında da uygulanmaktadır. Caminin bölümleri özenle süslenerek insanların beğenisini çeker. Ayrıca bu cami süslemeleri tamamen kaliteli malzemeler ile üretilerek insanların beğenisine sunulur.

İslam’da cami süslemesine verilen değer yüzyıllardan beri asla dengesini bozmayan bir durumdur. Bunun bu kadar iyi olması aynı zamanda yabancı birçok insanı şaşırtarak bu mükemmel mimarilere hayran bırakmaktadır. Caminin tarihçesi bakıldığı zaman tamamen ibadet amaçlı kurulmuş ve insanlara ibadet etmelerini hatırlatan ezan sesini birçok insanlara duyurmak amacı ile yapılan yapılar olmuştur. Ülkemizde ise ilk cami Anadolu bölgesinde bulunan Ebu’l Menuçehr cami olarak bulunmaktadır. Tabi yapım yılı neredeyse milattan önceki tarihlere kadar uzanmaktadır.

Yukarı kaydır