HEMEN ARA: +90 545 504 06 66

Blog

En güncel içerikler ve haberler

Cami İşleri: Camii Nakışı ve Süslemeleri Nelerdir?

Camiler milyonlarca Müslümanın ibadet yeri olan mekanlardır. Cami işleri arasında olan cami nakışı ve süslemeleri, cami yaptırmak isteyen birçok insanın üzerinde durduğu önemli bir konudur. Camiler süslenirken pek çok teknikler kullanılmaktadır. Cami işlerinde kullanılan süslemeler ve yapılan işler şu şekilde özetlenmektedir,

  • Kalem işi ve nakkaş çalışmaları
  • Kalem işi duvar çalışmaları
  • Tavan süsleri
  • Cami restorasyonları
  • Kabartmalı işlemeler
  • Kubbe tasarımları
  • Cami cam tasarımları
  • Hat sanatı, gölgeleme teknikleri

Gibi pek çok teknik bu süslemelerin yanında kullanılmaktadır. Bunlardan en popüleri olan Nakkaş süslemeleri ise renkli resim ve süslemelere verilen bir isimdir. Bu sanatı birçok kişi yapabilir. Bu kişiler ressamlar, cami ustaları, duvar resmi yapan kişiler, minyatür işi ile uğraşan pek çok kişi bu sanatı kullanmaktadır.

Cami Süslemeleri Nelerdir?

Cami süslemeleri içerisinde bulunan nakkaş süslemesi İran bölgesinde ortaya çıkmıştır. Sonrasında İstanbul imparatorları tarafından keşfedilerek ülkemize kadar gelmiştir. Nakkaş süslemeleri aslında sadece Müslümanlara verilen bir haktı sonrasında bu sanat gelişerek önemli bir yer kazanmış ve neredeyse tüm süslemelerde kullanılmıştır. Zor bir yetenek olan Nakkaş camilerde uygulanarak eşsiz görüntüler ortaya çıkartmaktadırlar.

Cami içi süsleme sanatları bu teknik ile çok genişlemiştir ve dünyanın her biryanında bulunan camilerde eşsiz bir görüntü elde edilmiştir. Cami süslemeleri seçimi önemlidir çünkü camiler önemli yapılardır ve ayrıca bu önemli yapıların bütünlüğünü sağlamak, dayanıklılığını arttırmak, içerisinde ibadet yapacak olan insanların güvenliğini sağlamanın yanı sıra camiye bir zarafet katmak önemlidir.

Cami Pencereleri - KOD : 219
Cami Pencereleri – KOD : 219

Bu kadar manevi değeri yüksek olan cami ustaları ve süsleme sanatı ile uğraşan ustalar aynı zamanda var olan camileri güzelleştirebilir ve cami restorasyon konusunda restore işlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Cami işleri konusunda daha fazla bilgi alabilirsiniz ve bu süslemeler hakkında internette bulunan bolca kaynaklardan yararlanabilirsiniz. Ustalık isteyen bu şaheser camiler aynı zamanda cami penceresi çizimi detaylı ve profesyonel olmak zorundadır bu nedenle cami çizimi tekniğini bilmek zahmetli bir iştir fakat işin sonucunda yapılan desenler ile beraber dönemin mimari anlayışına göre farklı şekillerde yapılabilmektedir.

Yukarı kaydır