HEMEN ARA: +90 545 504 06 66

Blog

En güncel içerikler ve haberler

Türkiye’deki En İyi Mimarili Camiler ve Cami İşleri

Türkiye’deki En İyi Mimarili Camiler ve Cami İşleri Ülkemizde bulunan cami mimarileri yüzyıllardan beri varlığını devam ettirmekte ve her gün bir yenisi eklenmektedir. Cami mimarilerine bakıldığı zaman geçmişten geçen pek çok cami mimarisi bulunmaktadır. Özellikle Türkiye’deki önemli camiler konusunda pek çok turistin uğrak mekanları olmuş ve dünya çapında tanınmıştır. Özellikle Osmanlı döneminden kalan camiler oldukça fazla beğenilmekte ve kullanılmaktadır. Ülkemizde bulunan bazı camiler şu şekilde özetlenebilir,

  • Ayasofya cami
  • Süleymaniye cami
  • Fatih cami
  • Ortaköy cami
  • Sultan Ahmet Cami
  • Selimiye Cami
  • Hacı Bayram Cami
  • Ahi Elvan Cami
  • Kurşunlu Cami

Gibi daha yüzlerce cami mimarisi geçmişten günümüze kadar gelmiştir. Türkiye’deki camiler özellikle Türk halkının Türkiye’deki En İyi Mimarili Camiler ve Cami İşleri camilere göstermiş oldukları saygı sayesinde gittikçe güzelleşmekte ve artmaktadır. Bu yüzden tüm dünya tarafından kabul gören Türkiye’deki önemli camiler ülkenin birçok köşesinde bulunmaktadır.

Geçmişten Günümüze Cami Mimarisi

Geçmişten günümüze cami mimarisi oldukça gelişerek daha kaliteli hale getirilmiştir. Bunun yanında hiçbir zaman yapıtını bozmayan ve yıllarca sağlam kalan camilerde mevcuttur. Özellikle en popüler olan İstanbul’daki camiler birçok turistin akınına uğrayarak en güzel cami işçilikleri olarak kabul edilmektedir. Herkes tarafından bilinen ve göz kamaştıran camilerden olan İstanbul Sultan Ahmet camisi 1609 yıllarından günümüze kadar gelmektedir. İstanbul’un ana camisi olarak kabul edilen bu camide her gün binlerce kişi ibadetini yerine getirmektedir.

Tarihi camiler ve özellikleri açısından eski mimarlardan olan Mimar Sinan bu konuda oldukça zeki davranarak cami mimarisinin gelişmesinde büyük rol oynamıştır. İstanbul’da bulunan en güzel camileri Mimar Sinan yapmıştır ve bu yapıtlar bozulmayarak günümüze kadar gelmişlerdir. Türkiye’deki camiler zamanında Mimar Sinan’ın yüzünden gelişme göstermiştir. Bu teknikler hala günümüzde sıkça cami mimarisinde kullanılmaktadır.

Türkiye’deki En İyi Mimarili Camiler ve Cami İşleri Cami mimarisi hakkında bilgi almak için ve aynı teknikler ile bir cami inşa etmek isterseniz mutlaka cami çizimi konusunda usta birini seçmelisiniz. Cami çizimi konusunda teknisyenler bu konuda ilerleme yaşayarak cami konusunda kendilerini oldukça geliştirerek cami sanatı ile beraber manevi değeri olan camiler daha da özelleştirilmiş ve üstüne bir yenileri eklenmiştir.

Yukarı kaydır