HEMEN ARA: +90 545 504 06 66

Blog

En güncel içerikler ve haberler

Vitray Pencere Camilerde Kullanılır Mı?

Vitray Pencere Camilerde Kullanılır Mı? Renkli cam işleme sanatına ne denir adı altında sıklıkla sorulan vitray; pek çok mekanda ve yaşam alanında tercih edilen sanatlar arasında yer alır. Özellikle tarihi camilerde yoğun olarak kullanılan vitray tekniği; pencerelerin çok sayıda kullanıldığı camilerde daha fazla kullanılmaktadır.

Dolayısıyla vitray pencere camilerde kullanılır mı sorusuna cevaben; bu sanatın yoğun bir şekilde gözlemlendiği pek çok cami göstermek mümkündür. Camilerde kullanılan pek çok geleneksel sanat olmakla beraber vitray ve onunla benzerlik gösteren revzen tekniği öne çıkmaktadır.

Revzen tekniği de tıpkı vitray gibi pencerelerde kullanımı tercih edilen sanatlardan birisidir. Bununla birlikte vitray renklendirilmiş camların çeşitli boyutlarda lehimlenerek bir araya getirilmesi ve kurşunlanması yöntemiyle oluşturulurken; revzen tekniğinde farklı olarak hammadde alçı kullanılır.

Camiler büyük yapılar olduğu için gerek dekor açısından gerekse de doğru bir havalandırma ve ışıklandırma yakalayabilmek için; çok sayıda pencere ile yapılırlar. Em mekan içindeki hava sirkülasyonunun doğru sağlanması amaçlanır hem de vitray ve revzen gibi çeşitli tekniklerle süslenen bu özel alanlar ışığın içeriye çok estetik bir şekilde düşmesini sağlar.

Vitray Pencere Ve Camide Kullanımı

Camide vitray pencere kullanımı; caminin iç dekor ve yapısına uygun şekilde gerçekleştirilmelidir. Bu nedenle vitray pencere yapımından sorumluluk üstlenen firmaların ve sanatçıların işin ehli olması önem arz eder.

Vitray pencere hazırlanırken öncelikle cami içi pencere ölçülerinin doğru şekilde belirlenmesi ve buna uygun olarak bir tasarım geliştirilmesi gerekir. Ardından iç dekor ile uyumlu olacak şekilde bir tasarım ve bütünlüklü bir model seçilerek sanatçı tarafından üretilir. Istenilen ebatlarda ve modelde vitray üretiminin gerçekleştirilmesinin ardından; cami yapımına dahil edilir.

Vitray kullanımı; camilerde daha çok sade tasarımlar olarak öne çıkar. Farklı alanlarda kullanılan vitray tasarımlarına oranla sade içerikli olmasının yanı sıra; bazı modellerde özellikle bezeli ve süsleme işinin yoğun olduğu eserler olur. Cami dahilinde kullanılan vitraylar da genel olarak geometrik desenler ya da çiçek desenleri hakim olur.

Yukarı kaydır