HEMEN ARA: +90 545 504 06 66

Blog

En güncel içerikler ve haberler

Vitray Pencere Modelleri

Vitray Pencere Modelleri Vitray cam kapı ve diğer pek çok yaşam alanında kullanımının yanı sıra camilerde de sıklıkla tercih edilen sanat dallarından birisidir. Oldukça geniş ve büyük mekanlar olan camilerin doğru havalandırma sisteminin kurulabilmesi ve yeterli ışığı alması amacıyla çok sayıda pencere ile tamamlanır. Cami pencereleri mekan içerisinde yer alan diğer tüm ayrıntılar gibi özenle oluşturulur ve bu alanlarda süsleme ile bezeme başta olmak üzere çok sayıda farklı sanat uygulanır.

cami pencere nakış

Bu sanatlardan birisi olan vitray; geçmişten bugüne yaşayan geleneksel sanatlar arasında yer almaktadır. Vitray temel olarak farklı renklerle renklendirilmiş camların kurşunlanarak ve lehim yardımıyla bir araya getirilmesi aracılığı ile oluşturulur. İslam sanatında ve camilerde kullanılan bu sanat; genelde diğer kültürlerdekine oranla daha sade şekilde oluşturulur ve üzerinde figürasyon desenlerden ziyade; çiçek ile geometri gibi ders desenler yer alır.

Vitray pencere modelleri denildiğinde ilk akla gelen yapılar şüphesiz camiler olmaktadır. Bu sanatın en güzel örneklerinin verildiği çok sayıda tarihi yapı mevcuttur. Hem camilerin yeterli ışığı alması ve havalandırılması amacıyla hem de görsel estetik oluşturulması için renkli camlar yoluyla oluşturulan vitray bu alanlarda sıklıkla kullanılır.

Vitray Cami Penceresi

Özellikle cami penceresi  alanında vitray ile birlikte yoğun olarak kullanılan sanat dallarından bir diğeri de revzen olmaktadır. Revzen görüntü itibariyle vitray ile çok benzerlik göstermekle birlikte; kullanılan ana malzeme olarak vitraydan ayrılır. Vitray doğrudan cam ürünler ile uygulanırken revzen alçı yoluyla yapılır.

Vitray cami penceresi yapılırken birden fazla nokta göz önünde bulundurulur.  Bunların başında doğru ebat ve ölçülerin oluşturulması gelir. Camiler genelde kubbe biçiminde özel yapılar olduğu için; bu mekanlar için hazırlanan vitrayların da doğru ölçülerde oluşturulması gerekir. Ölçü alınmasının ardından cami içi tasarımına uygun şekilde vitray sanatı ürünleri ortaya konulur.

Vitray pencere geçmişten bugüne yoğun şekilde kullanma sanatsal dekor ürünlerinden birisidir. İnsanlar tarafından çok sık tercih edilmesinin nedenlerinin başında görselliği ve estetiği gelir. Bununla birlikte dayanıklı ve kullanışlıdır. Vitray ile oldukça benzerlik gösteren revzen de cami dekorunda sıklıkla kullanılan sanatlar arasında yer alır.

Yukarı kaydır