HEMEN ARA: +90 545 504 06 66

Blog

En güncel içerikler ve haberler

Vitray Pencere Nedir Modelleri Ve Fiyatları

Vitray pencere; pek çok farklı modelden sunulan ve günümüzde yaşam alanlarından yoğun olarak tercih edilen ürünlerden birisidir. Vitray sanatının özellikle pencere ve kapı gibi alanlarda kullanıldığı bilinmektedir. Bunun sebebi cam üzerine uygulanan bir sanat olması ve ışığı içeriye oldukça net bir biçimde yansıtmasıdır.

Vitray pencere modelleri kullanım alanına bağlı olarak farklılık göstermektedir.  Günümüzde ev ve işyeri başta olmak üzere pek çok yaşam alanında tercih konusu olan vitray kullanımı; aslında geçmişten bugüne pek çok tarihi yapıda göze çarpmaktadır. Bu tarihi yapılardan birisi olan ve Selçuklu ile Osmanlı mimarisinde sıklıkla rastlanan tarihi camiler; vitray kullanımı konusunda oldukça gelişmiştir.

Cami vitray penceresi modelleri; kullanıldığı mekanın tasarımına uygun olarak düzenlenmekte ve farklı modellerde oluşturulabilmektedir. Vitray kullanımı pek çok kültürde mevcut olmaktadır. Camilerde kullanılan vitray çeşitleri farklı kullanımlara nazaran daha sade ve mütevazi tasarımlardan oluşur. Cami iç tasarımına ve dokusuna en uygun vitray tasarımının seçilmesi önemlidir.

Vitray Pencere Fiyatları

Vitray pencere fiyatları konu dahilinde merak edilen içerikler arasında yer almaktadır. Öncelikle vitrayın kullanıldığı alan ve boyutlara göre değişiklik gösterdiğini söylemek mümkündür. Örneğin camiler çok sayıda tencere kullanımı ve özel tasarım olması nedeniyle daha fazla vitray kullanımına imkan tanır.

Bu nedenle kubbe biçiminde olmasının da etkisiyle özel boyut ve tasarımlar devreye girdiği için; pencere fiyatları ona göre belirlenmektedir. Camiler dışındaki yaşam alanlarında da sıklıkla vitray kullanımı mevcut olmaktadır. Örneğin evlerde ya da iş yerlerinde vitray kullanımında da aynı mantık yürütülmektedir. Öncelikle kullanacak alanın ölçüleri belirlenir ve ardından mekanın tasarımına en uygun vitray modeli tercih edilir.

Geleneksel süslemeler arasında yer alan vitray pencere modelleri ile birlikte özellikle camilerde sıklıkla tercih edilen bir diğer sanat da revzen olmaktadır. Revzen sanatı görünüm ve yapı itibariyle vitray ile benzerlik gösterse de ana maddesi diğerinde olduğu gibi cam yerine alçıdır. Vitray ve revzen arasındaki temel fark kullanılan içerik olmaktadır. Genel olarak pencere ve kapı gibi belirli alanlarda yapılan süslemeleri içeren sanatlardır.

Yukarı kaydır