HEMEN ARA: +90 545 504 06 66

Blog

En güncel içerikler ve haberler

Vitray Pencere Nedir?

Vitray pencere; yapımında vitray adı verilen ve temel olarak renklendirilmiş camların bir araya getirilmesi yolu ile oluşturulmuş sanatın kullanıldığı pencere modelidir. Vitray pencere yapımında önemli bazı noktalar mevcuttur.

Bunların başında pencere yapılacak bölümüne çerçevenin ölçüsüne göre vitray oluşturmak gelir. Vitray denilen ve farklı tekniklerle renklendirilmiş camların küçük parçalar halinde kurşunlanarak ve lehim yoluyla bir araya getirilmesi yöntemi doğrudan cam bölümüne uygulanır.

Cami vitray pencere içerikleri de bu sanatın yoğun olarak kullanıldığı alanlardan birisidir. Camiler oldukça büyük mekanlar olduğu için; doğru şekilde havalandırma sisteminin oluşturulması ve aydınlatılmasının yeterli oluşu önemlidir.

Her iki noktayı da pencereler vasıtasıyla değerlendirmek mümkündür. Cami pencereleri genel olarak vitray ya da revzen adı verilen geleneksel sanatların yoğunluklu olarak kullanıldığı alanlardır. Camiler ibadethaneler olarak insanların manevi değerlerinin mimari ve sanata aktarılmış biçimi olduğu için yapımında tüm ayrıntılara özen gösterilir.

Vitray Pencere Çeşitleri

Bu özenin yine yoğun şekilde görüldüğü alanlardan biri ve mekanlarda bezeme ile süslemenin daha fazla kullanıldığı alanlar; camilerin dışarı açılan pencereleridir. Bu alanlarda vitrayın ve ona çok benzeyen bir sanat olan revzenin kullanımı oldukça eskidir. Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden günümüze gelen örneklerde buna sıklıkla rastlanılır.

Cami penceresi vitray olarak tercih edildiğinde genelde sade bir sanat ürünü ortaya konulur. Yoğun şekilde bezeli olsa da sadeliğin ve tevazunun korunduğu tasarımlar olarak ön plana çıkar. Bunun yanı sıra görsel olarak vitraya çok benzeyen ancak kullanılan içerik olarak farklılık arz eden revzen sanatı da benzer bir amaca hizmet etmektedir. Yalnızca vitrayda doğrudan cam üzerine uygulanan sanat revzende alçı üzerine uygulanır.

Vitray çeşitleri yapılan caminin tasarımına ve mimarisine en uygun şekilde seçilmelidir. Mekanın iç dekoruna uyumlu olacak ve bütünlüğünü sağlayacak tasarımların yer alması önemlidir. Bunu eski yapılarda sıklıkla karşımıza çıkan ve tarihi camilerde görmekteyiz.

Vitray örnekleri incelemek ve mekanla bütünlüğünü görmek açısından tarihi mekanları gezmek fikir verecektir. Çok sayıda çeşit arasından caminin dekoruna en uygun olan vitray seçilebilir.

Yukarı kaydır