HEMEN ARA: +90 545 504 06 66

Blog

En güncel içerikler ve haberler

Vitray Pencere Vitray Kapı Cami Fiyatları

Vitray Pencere Vitray Vitray cam nasıl yapılır gibi sorularla sıklıkla karşımıza çıkan vitray; özellikle camilerde kapı ya da pencerelerde sıklıkla kullanılan sanat ürünleri arasında yer alır. Camilerin dışında ev ve işyeri gibi diğer yaşam alanlarında da yoğun bir şekilde uygulanmaya başlanan vitrayın  şüphesiz en güzel örnekleri; tarihi camiler olmaktadır.

Selçuklu ve Osmanlı’dan bugüne gelen pek çok mimari yapıda karşılaşılan vitray örnekleri; bu alanda oldukça başarılı işler ortaya konulduğunu göstermektedir. Camiler genelde geniş mekanlar olduğu için; hem havalandırılmasının başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla hem de doğru şekilde ışığın içeri girmesini sağlamak için çok sayıda pencere ile tasarlanır.

Bu alanlar camilerin belki de süsleme ve bezeme açısından en dikkat çeken bölümleridir. Özellikle vitray ve revzen gibi geleneksel sanatların cami pencereleri ve kapıları için sıklıkla uygulandığı bilinmektedir. Vitray hem ışığın dışarıdan içeriye oldukça renkli ve estetik bir şekilde yansımasını sağlar hem de caminin iç dekorunu katkı sağlar.

Bu nedenle camiler başta olmak üzere pek çok yaşam alanından özellikle kapı ve pencere gibi bölümlerde sıklıkla vitray yapımına rastlanır. Vitrayın yanı sıra geleneksel sanatlar arasında yer alan ve yoğun olarak tercih edilen içeriklerden bir diğeri de revzen olmaktadır. Revzen yapı ve görünüşü itibariyle vitray ile benzerlik göstermektedir. Ancak revzen kullanılan hammadde olarak alçı tercih edildiği için vitraydan ayrılır.

Cami İçi Vitray Dekoru

Vitray cam fiyatları günümüzde bu alanda sıklıkla sorulmaktadır. Özellikle camiler söz konusu olduğunda yapıların kubbeli oluşu ve ebatlarının farklı olması nedeniyle özel tasarım vitraylar oluşturulması önemlidir.

Bunun yanı sıra; diğer yaşam alanlarında da vitray kullanımı artış göstermektedir. Yine gerekli ölçü alınarak renkli camların bir araya getirme yoluyla oluşturulduğu vitray sanatını yaşam alanlarında uygulamak mümkündür.

Cami vitray dekoru pek çok açıdan diğer mimari tasarımları bütünleyici bir özelliğe sahiptir. Dolayısıyla cami içerisinde kullanılan vitrayların da; yapının genel tasarımına uyumlu olacak şekilde oluşturulması gerekir. Hem revzen hem de vitray cami pencerelerinde sıklıkla tercih edilen sanat ürünleri arasında yer alır.

Yukarı kaydır