HEMEN ARA: +90 545 504 06 66

Blog

En güncel içerikler ve haberler

Vitray Pencere Yapan Firmalar

Vitray yapan firmalar; bu alanda tasarım kullanmak isteyen pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Özellikle pencere ve kapılarda kullanımı tercih edilen vitray sanatı;  farklı teknikler aracılığıyla renklendirilmiş ve istenilen boyuttaki cam parçalarının lehimleme ve kurşunlama yoluyla bir araya getirilerek oluşturulan bir sanattır.

Vitray pencere özellikle cami gibi yapılarda sıklıkla tercih edilen sanat dalları arasında yer almaktadır. camiler genelde büyük ve geniş mekanlar olması nedeniyle; doğru ışıklandırma ve yeterli havalandırma sağlaması açısından çok sayıda pencere ile inşa edilir. Bu olanlar camilerin süsleme ve bezeme alanları olarak da düşünülebilir.

Hem havalandırma ve ışıklandırma açısından fayda sağlaması hem de camiinin atmosferine uygun bir dekor oluşturması sebebiyle pencere bölümlerinde vitray özellikle tercih edilen geleneksel sanatlardan biridir.

Vitray Yapan Firmalar

Vitray pencere yapan firmalar olarak da sıklıkla aratılan konu dahilinde pek çok çeşit bulmak mümkündür. Ancak özellikle cami yapımı gibi tasarım ürünlerin kullanılmasını gerekli kılan mekanlarda vitrayların işin ehli sanatkarlar tarafından yapılması önem arz etmektedir. Bu nedenle camiler başta olmak üzere pek çok yaşam alanında kullanımı tercih edilen vitrayların; başarılı ve alanında tecrübeli firmalarca gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Renklendirilmiş ve özel tekniklerle bir araya getirilmiş camlardan oluşan çok özel bir sanat dalı olan vitrayın kullanıldığı alanlar; gerek ortam ferahlığı sağlaması açısından gerek dekor bakımından gerekse de renklendirme işlemi nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Cami pencere modelleri arasında en çok tercih edilen türler arasında yer alan vitray uygulaması; bu sanatın devamlılığı açısından da önemlidir.

Vitray cam malzemesinin ağırlıkta olduğu ve özel tasarımların uygulanabildiği bir alandır. Camilerde vitray tercihlerinin daha sade ve mütevazi çizgiler taşıdığını görmek mümkündür. Yine farklı yapıların içeriğine ve dekora uygun olarak çeşitli vitray türleri uygulanabilir.

Camilerin iç tasarımına en uygun şekilde vitray türünün tercih edilmesi; mekanlar açısından önemlidir. Özellikle cami pencere tasarımında vitrayın yanı sıra; revzen gibi geleneksel teknikler de sıklıkla uygulanmaktadır. Her iki teknik de yoğun olarak pencere bölümlerinde tercih edilmektedir.

Yukarı kaydır