HEMEN ARA: +90 545 504 06 66

Blog

En güncel içerikler ve haberler

Vitray Pencerenin Farkı Nedir?

Vitray pencerenin farkı Vitray pencere; pek çok alanda kullanılan dekor ve tasarım ürünlerinin başında gelmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi daha çok pencere ve kapı gibi bölümlerde tercih edilen bir sanat dalı olan vitray;  temel olarak küçük parçalar halinde ve belli bir şekil verilmiş aynı zamanda renklendirilmiş camların lehimleme ve kurşunlama yoluyla bir araya getirilmesi tekniğini içerir.

 Vitray pencerenin farkı nedir sorusuna cevaben düz cam ile vitray sanatının uygulandığı cam farkı gösterilebilir. Vitray ile hem pencerelerdeki ışığın içeri girmesi engellenmemiş olur hem de ışık farklı renkler halinde süzülerek mekana dolacağı için ayrı bir hava katar.

cami pencere nakış

Camide Vitray Pencere Kullanımı

Özellikle bu estetik ve tasarım yönü dolayısıyla vitray uzun yıllar pek çok mekanda tercih edilen bir sanat dalı olmuştur. Bunun en belirgin örnekleri arasında camide vitray kullanımı gösterilebilir. Çünkü camilerde geçmişten bugüne yoğunluklu olarak tercih edildiği gözlemlenmektedir.

 Hem caminin geniş ve ferah havasına katkı sunması sebebiyle hem de pencere yoğunluğu fazla olan camilerin iç tasarımını tamamlaması nedeniyle vitray; bu mekanlarda sıklıkla kullanılan geleneksel sanatlar arasında yer almaktadır. Bu mekanlarda yer alan özellikle Selçuklu ve Osmanlı gibi eski dönemlerden bugüne gelmiş Vitray örnekleri ve çeşitlerine bakıldığında cami gibi mekanların atmosferine oldukça uygun olması nedeniyle çok fazla kullanıldığı görülebilir.

Cami gibi özenle oluşturulan mimari yapılarda ve geçmişten bugüne taşınması amaçlanan mekanlarda pek çok geleneksel sanatın yaşatıldığı bilinmektedir. Bunların başında gelen vitrayın yanı sıra özellikle pencere ve kapı alanlarından tercih edilen bir başka sanat dalı da revzen olmaktadır.

Bu alanda revzen pencere nedir gibi sorular da sık sık sorulmaktadır. Yapı itibariyle ve görünüşü dolayısıyla vitray ile benzerlik gösteren; aynı zamanda yakın alanlarda kullanımı tercih edilen sanat dallarından birisi olan revzen; vitraydan farklı olarak alçı malzemenin de dahil edildiği bir yapı biçimidir.

Bazı cami dekorlarında revzenin daha yoğunluklu olarak kullanıldığı ve bezeli şekilde tercih edildiği görülmektedir. Buna eski tabirle revzen-i menkuş denmektedir. Vitray pencerenin temel farkı ise doğrudan cam malzeme yoluyla oluşturulmasıdır.

Yukarı kaydır